MENU
Scoliosis Research Society
SRS: Scoliosis Research Society

Scoliosis Research Society

اختصاص داده شده به مراقبت مطلوب از بیماران مبتلا به بدشکلی ستون فقرات

مقدمه ای بر اسکولیوز

اولین سوالات والدین درباره اسکولیوز
چندین نوع مختلف اسکولیوز که بچه ها را مبتلا می سازد وجود دارد. تا این زمان شایعترین نوع اسکولیوز ایدیوپاتیک است که بمعنی علت اصلی ناشناخته است. ایدیوپاتیک اسکولیوز در بچه های نو پا و نو جوان اتفاق میافتد، اما اکثریت موارد از ۱۰ سالگی تا زمان رشد کامل به وجود میاید.

فرق بین اسکولیوز ایدیو پاتیک وانواع دیگر اسکولیوز چیست؟

اسکولیوز ایدیوپاتیک.
لغت ایدیوپاتیک بمعنی علت ناشناخته است. اگرچه ما با اطمینان نمی دانیم در اکثریت موارد چه باعث اسکولیوز می شود(۸۰%-۸۵%) ، ولی میدانیم تمایل دارد در اعضا یک فامیل اتفاق بیفتد.اسکولیوز یک بیماری مثل سرما خوردگی نیست که انسان از یک کس دیگر بگیرد. وچیزی وجود ندارد که شما انجام بدهید تا از ان جلوگیری شود.

اسکولیوز مادرزادی
لغت مادرزادی بدین معنی است که شما با این بیماری زاده میشوید. اسکولیوز مادرزادی قبل ازتولد بعد از فرم گرفتن ستون فقرات در جنین شروع میشود. قسمتی از یک مهره ویا بیشتربطور کامل ثشکیل نمیشود، یا اینکه مهره ها به طور مناسب از هم جدا نمی شوند. این نوع اسکولیوز می تواند با سایر اشکالات سلامتی، و همچنین مشکلات قلب و کلیه همراه باشد.

اسکولیوز عصبی عضلانی
هر بیماری که اعصاب و عضلات رادرگیر کند می تواند اسکولیوز ایجاد نماید. این بطور شایع به دلیل عدم تعادل عضلانی ویا ضعف می باشد. بیماری های شایعی که میتوانند منجر به اسکولیوز گردند شامل فلج مغزی، اتروفی عضلانی، وضایعات طناب نخاعی هستند.

الف) یک نوجوان با اسکولیوز پشتی ایدیوپاتیک درسمت راست.
ب) برجستگی دنده ها در خم شدن به جلو خیلی واضح می شود.
ج) این عکس رادیوگرافی از ستون فقرات این دختر به وض
وح انحنا سینه ای سمت راست را نشان می دهد.
اهدایی از بیمارستان کودکان اسکاتیش رایت تگزاس

اسکولیوزدرسنین بلوغ چقدر جدی است؟
اسکولیوز درسن بلوغ زندگی شخص را تهدید نمیکند، وبیشتر خمیدگی ها مشکلات جدی ایجاد نمیکنند. اگر یک انحنایی شدید باشد ممکن است روی رشد تاثیر بگذارد.

اگر یک انحنایی واقعا"بزرگ شود، میتواند مشکلات قلبی و ریوی ایجاد کند. یک انحنای خیلی شدید میتواند روی ریشه های عصبی ویا نخاع فشار بیاورد، که ان می تواند فلج ایجاد نماید. درمان مناسب از پیشرفت خمیدگی به این شدت جلوگیری خواهد کرد

ایا اسکولیوز پشت درد ایجاد میکند؟
اسکولیوزدر سن بلوغ نباید باعث پشت درد شود،اگرچه انحنا های بزرگ ممکن است ناراحتی ایجاد کنند. اگر پشت درد شدید است وبا ضعف اندام ها یا بی حسی همراه است به دکتر خود اطلاع دهید.

ایا انحنا های اسکولیوز می توانند بخودی خود بهتر شوند؟
انحنا های اسکولیوز ایدیوپاتیک بخودی خود راست نمی شوند. خیلی از بچه ها انحنا های مختصر دارند که احتیاجی به درمان ندارند، در این موارد بچه ها بزرگ می شوند وزندگی طبیعی دارند- ولی انحنا کوچک انها هیچوقت از بین نمی رود.

اگر انحنا های بزرگ درمان نشوند بهترین امیدی که می توانید داشته باشید که خمیدگی بد تر نشود. این بستگی به ان دارد که چقدر از رشد بچه باقی مانده است. انحنا ها در بچه هایی که کاملا" رشد کرده اند، ممکن است از بدتر شن باز ایستند. اگر ستون فقرات بچه شما هنوز دارد رشد می کند به احتمال زیاد انحنا ها بد تر خواهند شد

من چه کاری می توانم بکنم که از بد تر شدن اسکولیوز خودم جلوگیری نمایم؟
تنها درمان هاییکه که می توانند دراسکولیوز ایدیوپاتیک موثر باشند پوشیدن بریس و جراحی است. هیچ نشانه ای در مقالات اخیر پزشکی وجود ندارد که نشان دهد فیزیکال تراپی، تحریکات عصبی، درمان کایروپراکتیک، یا راه های دیگر در اسکولیوز اثری دارد

ایا خطری وجود دارد که بچه من تمرین های بدنی کند ویا در بازی های ورزشی شرکت کند؟
بچه ها با ایدیوپاتیک اسکولیوز میتوانند در هر بازی شرکت کنند تا موقعیکه پشت درد نداشته باشند. همیشه این یک ایده خوبی است که بچه ها با ورزش وضعیت بدنی خوب را حفظ کنند.

ایا بچه من میتواند یک زندگی طبیعی داشته باشد؟
بله. اانسان هایی که انحنایی دارند که احتیاج به جراحی نداشته باشد، می توانند درهمان فعالیت ها و ورزش ها شرکت کنند که افراد بدون اسکولیوز انجام میدهند. انها ندرتا" محدودیت هایی در فعالیت هایشان ممکن است داشته باشند. معمولا" این در مورد انهایی که جراحی اسکولیوز داشته اند صدق میکند. انها متوانند همان شغل هایی را داشته باشند که افراد بدون اسکولیوز دارند. انها می توانند هما ن ورزش هایی را بکنند که قبل از جراحی میکردند. به هر حال قبل از شروع فعالیت هایشان ( کار،یا ورزش) باید با دکتر شان تماس بگیرند که مطمین باشند محدودیت خاصی ندارند.

سوالاتی که غالبا" در باره علل اسکولیوز پرسیده می شوند

ایا اسکولیوز یک بیماری فامیلی است؟
بلی، در حدود ۳۰% بیماران اسکولیوز ایدیوپاتیک در حین بلوغ ( ای آی اس) یک تاریخچه از بیماری در فامیل دارند. اخیرا" تعداد زیادی تحقیقات انجام شده که رابطه ژنتیکی و ارثی انرا پیدا کنند.

ایا اگر من اسکولیوز دارم بچه های من هم اسکولیوز خواهند داشت؟
بر اساس تحقیقات اخیر، در حدود یک سوم بچه هایی که والدین انها اسکولیوز دارند، اسکولیوز پیدا خواهند کرد. اسکولیوز به طور نسبی یک بیماری ژنتیک است. پزشکان دقیقا" نمی دانند کدام ژن باعث ان است.

یک تست ژنتیکی برای ایدیوپاتیک اسکولیوز موجود می باشد، ولی این تست اختصاصا" برای نژاد هایی معینی است. از این تست استفاده میشود که پیش بینی بکنند که ایا احتمال دارد اسکولیوز بیمار پیشرفت کند و احتیاج به بریس ویا جراحی داشته باشد. دکتر ها هنوز نمی دانند که ایا میتوان این تست را برای پیش بینی اینکه ایا احتمال انتقال اسکولیوز به بچه شخص وجود دارد، به کار برد.

ایا وضعیت تنه و بد ایستادن بچه من میتواند اسکولیوز ایجاد کند؟
نه، ایستادن بد باعث اسکولیوز نمی گردد. اسکولیوز ممکن است دلیل بد ایستادن بچه شما باشد، مخصوصا" اگر تنه او به یکطرف متمایل شود.

ایا اختلاف طول پا ها باعث ایجاد انحنا و یا بدتر شدن آن میگردد؟
اختلاف در طول اندام ها باعث اسکولیوز نمی گردد. یک اختلاف شدید در طول پا ها بهر حال باعث می شود که اسکولیوز بدتر به نظربیاید.

بلند کردن زیر پا با لیفت همچنین کمک میکند موقعی که رادیوگرافی میکنیم عدم تعادل تنه را اصلاح کنیم، که ممکن است در اثر اختلاف طول اندام ها ایجاد شده باشد.

ایا فعالیت های ورزشی یا کیف سنگین مدرسه باعث اسکولیوز میشود.
فعالیت های ورزشی یا کوله پشتی سنگین باعث ایجاد اسکولیوز نمی گردد. کوله پشتی سنگین با کمر درد ارتباط دارد، به هر حال اگر کمر درد وجود دارد توصیه می شود که وزن کوله پشتی را کم کنیم. بچه ها باید کوله پشتی های سبکتر حمل کنند که بند انها روی شانه ها می افتند.

ایا اسکولیوز با صدمات ارتباط دارد؟
اسکولیوز ایدیوپاتیک با تروما یا صدمات ایجاد نمی شود.

آیا من میتوانستم از ان جلوگیری کنم؟
برای اینکه دلیل اسکولیوز ایدیوپاتیک دقیقا" شناخته شده نیست، خیلی سخت است که بدانیم چطور از ان جلوگیری نماییم. اگر دلیل ان ژنتیکی است، پس بعد از به وجود امدن بچه کار زیادی نمیتوان انجام داد.

سوالات معمول در باره غربال کردن برای اسکولیوز
اسکولیوز غالبا" بار اول توسط متخصص کودکان در معاینه چک اپ معمولی کودک کشف می شود.

چقدر زود، کودکان باید برای اسکولیوز غربال شوند؟
کودکان در هر سنی می توانند غربال شوند، اگرچه اسکولیوز ایدیوپاتیک بطور معمول در سن جهش رشدی بچه کشف میشود( ۱۰ تا ۱۵ سالگی ). انجمن تحقیقات اسکولیوزتوصیه میکند که دختران در دو بار، یکی در ۱۰ سالگی ودیگری در ۱۲ سالگی ( کلاس ۵ و۷ )، وپسر ها یکبار، درسن ۱۲ یا ۱۳ سالگی ( کلاس ۸یا ۹ ) برای اسکولیوز غربال شوند. در مورد فواید غربال کردن درمدارس مقدار زیادی مباحثه وجود دارد.

ایا احتیاج است که برادران وخواهران کودکانی که اسکولیوز دارند معاینه شوند؟
از انجایی که اسکولیوز در فامیل تداوم دارد بهتر است که خواهران و برادران در معاینه فیزیکی سالانه چک شوند، مخصوصا" در سنین جهش رشد استخوانی ( ۱۰تا ۱۵ سالگی).

کشف زودتر بهتر است و پدر ومادر ها میتوانند کمک کنند. به پشت کودک خود وقتیکه مایو تنش است نگاه کنید. اگر شما می بینید یک شانه بالا تر از ان یکی قرار دارد، یا یکطرف دنده ها بیشتر از طرف مقابل بیرون زده است، به دکتر کودکان بچه خود اطلاع دهید.

کی بچه یک پدر ویا مادری که اسکولیوز دارند باید معاینه شود؟
کودکان پدر ویا مادری که اسکولیوز دارند باید در معاینات سالانه شان برای اسکولیوز چک شوند بخصوص در سنین جهش رشد استخوانی( ۱۰تا۱۵ سالگی).

چرا ما زودتر متوجه ان نشدیم؟
در خیلی از موارد، انحنا تا سنین۱۱- ۱۲ سالگی ظاهر نمیشود. انحنا های کوچک غالبا" از نظردور می مانند تا اینکه بچه به جهش رشد استخوانی در سنین بلوغ میرسد. ازانجاییکه اسکولیوز ندرتا" دردناک است ، کودکان ووالدین انها ممکن است تا موقعی که علایم واضح به وجود نیامده متوجه ان نشوند. به علاوه جوانها در سن بلوغ تمایل دارند با حیا لباس بپوشند. خیلی از دختران خجالتی هستند و دلشان میخواهد لباس های گشاد بپوشند.و تاموقعیکه لباسهای تنگ نپوشیده اند( مایو و تی شرت) انحنا خودش را نشان نمی دهد.

همچنین، کودکان در سنین بلوغ ممکن است متخصص کودکان خود را به طور مرتب نبینند.

چرا دکتر کودکان مازود تر ان را ندید؟
خمیدگی اسکولیوز می تواند خیلی سریع بدتر شود، بخصوص در سنین شروع بلوغ، و دکتر کودک شما ممکن است در فاصله این رشد سریع بچه شما را ندیده باشد.

سوالات شایع در باره تحقیقات اسکولیوز؟

چه تحقیقاتی در مورد اسکولیوز اخیرا" در حال انجام است؟
در حال حاضر تحقیقات اصلی در ایدیوپاتیک اسکولیوز روی تحقیق درباره علت بیماری متمرکز است.

عوامل زیادی در خمیدگی ستون فقرات دخالت دارد. عوامل اصلی در حال مطالعه اخیر عبارتند از عامل ژنتیک ( ارثی)، اشکالات نسوج نرم ( استخوان، عضله، رباط ها، و دیسک ها )، مشکلات رشد مهره ای، و اختلالات سیستم عصبی مرکزی.

ایا کودکان با اسکولیوز ایدیوپاتیک به دنیا می ایند.
کودکان با ایدیوپاتیک اسکولیوز واقعی در سنین بلوغ ، ممکن است با نشانه ژنتیکی که علت اسکولیوز است به دنیا بیایند. ژنهایی که این نشانه ها را دارند کاملا" شناخته شده نیستند و محققین تلاش می کنند انها را پیدا کنند.

ایا تست ژنتیکی وجود دارد؟
بلی، یک تست ژنتیکی وجود دارد که کمک میکند که مشخص کند ایا این انحنا بدتر خواهد شد. ولی این تست در حال حاضر برای گروه مشخصی از کودکان است. این گروه دختران سفید پوست بین ۹ سالگی و۱۳ سالگی، با انحنا بین ۱۰درجه تا ۲۵ درجه. محققین برای اصلاح تست که همه نژاد ها و گروه های سنی را شامل شود کار میکنند.