MENU
Scoliosis Research Society
SRS: Scoliosis Research Society

Scoliosis Research Society

اختصاص داده شده به مراقبت مطلوب از بیماران مبتلا به بدشکلی ستون فقرات

درمان جراحی برای درمان اسکولیوز.

سوالات معمول در باره جراحی برای اسکولیوز
بیشتر جراحان اسکولیوز موافقند که بچه هایی که انحنا خیلی شدید (۵۰درجه و بالاتر) دارند برای کمتر کردن درجه انحنا وجلو گیری از بد تر شدن احتیاج به جراحی خواهند داشت.

جراحی برای اسکولیوز، فیوژن ستون فقرات است. این لزوما" یک جریان جوش دادن است. ایده اولیه این است که مهره های خمیده را در امتداد درستی چید و بهم جوش داد بطوری که به صورت یک استخوان یک تیکه و سفت التیام پیدا کند. با اسباب و تکنولوژی که امروز در دسترس است جراحا ن اسکولیوز می توانند به میزان قابل توجهی انحنا ها را اصلاح کنند.

آیا من احتیاج به جراحی دارم؟
اگر انحنا اسکولیوز شما بیشتر از ۵۰ درجه است، به احتمال زیاد بد تر خواهد شد، حتی بعد از این که شما کاملا" رشد کردید. این ممکن است کجی ظاهری در پشت شما را اضافه کند و همانطور اثر روی عملکرد ریه های شما داشته باشد و جراحی توصیه میشود. .

انحنا های بین ۴۰ و۵۰ درجه در یک بچه در حال رشد در قست خاکستری قرار می گیرد. چندین فاکتور ممکن است روی اینکه جراحی تجویز شود اثر می گذارد. این باید با جراح شما در میان گذاشته شود.

جراحی برای اسکولیوز چقدر موفقیت امیز است؟
فیوژن ستون فقرات برای متوقف کردن انحنا اسکولیوز از رشد بیشتر خیلی موفقیت امیز است. این روز ها دکترها قادرند به اندازه قابل ملاحظه ای انحنا را راست بکنند، که ان میتواند ظاهر مریض را اصلاح نماید.

پشت من بعد از جراحی چقدر راست خواهد شد؟
از انجائیکه استخوانهای ستون فقرات شما نخاع شما را حفظ میکند، جراح شما انقدر استخوانها را برای راست شدن انحنا جا به جا خواهد کرد که به نخاع شما اسیب نرسد و بی خطر باشد.

درجه اصلاح بعداز جراحی بستگی به ان دارد که قبل از جراحی، اسکولیوز شما چقدرانعطاف داشته است. بطور کلی هر چقدر انحنا شما نرم ومنعطف باشد درجراحی اصلاح بیشتری خواهید گرفت. دکتر شما قبل از جراحی میتواند انعطاف پذیری انحنا شما را با رادیوگرافی مخصوصی که فیلم درحال خمیده ویا درحال کشش خوانده می شود اندازه بگیرد.

بیشتر بیماران با انحنا های کمتر از ۲۵ درجه از جراحی بهبود پیدا می کنند. در موارد زیادی این انحنا های کوچک به زحمت قابل تشخیص هستند.

من کمر درد دارم که با اسکولیوز من همراه است. ایا جراحی ان را بهتر می کند؟ بلا فاصله بعد از جراحی درد بیشتری نسبت به قبل از جراحی وجود خواهد داشت، ولی این درد در عرض چند هفته تا چند ماه رفع می شود. بیشتر بیماران گزارش میدهند که درد پشت انها در یکسال بعد از جراحی بهتر از قبل از ان بوده است.

Pre and Post-Op
- ری سمت چپ دو انحنا بزگ را نشان میدهد که احتیاج به جراحی دارند.
ایکس- ری همان بیمار در سمت راست بعد از جراحی برای اصلاح انحنا.
اهدایی از بیمارستان کودکان اسکاتیش رایت تگزاس

هر کسی - با اسکولیوز ویا بدون اسکولیوز- گهگاهی یک ناراحتی کمر دارد. اگر انتظار داشته باشید که هرگز در اینده کمر درد نداشته باشید غیر واقع بینانه است.

چه قسمت هایی در جراحی فیوژن ستون فقرات در گیر می شوند؟
در یک فیوژن ستون فقرات، مهره های در گیر در انحنا بهم دیگر جوش داده می شوند بطوریکه بصورت استخوان یک پارچه و سفت در میاید. این رشد را به طور کامل در قسمت غیر طبیعی ستون فقرات متوقف میکند واز بد تر شدن انحنا جلوگیری می نما ید.

در همه فیوژن های ستون فقرات یک نوع ماده استخوانی که پیوند استخوانی خوانده میشود، مصرف می شود که فیوژن را ایجاد میکند. به طور کلی تکه های کوچک استخوانی بین فضای مهره ها یی که باید جوش بخورند گذاشته میشوند. استخوان ها بهم جوش می خورند شبیه انچه استخوان شکسته بهم جوش می خورد.

میله های فلزی نوعا" برای نگهداری ستون فقرات تا موقعی که جوش بخورند مصرف می شوند. میله ها با پیچ ها، یا هوک ها ویا سیم ها به مهره ها وصل میشوند. دقیقا" چه مقدار از ستون فقرات جوش داده می شود بستگی به انحنا شما دارد

Bone is scooped out of the iliac crest to be used as a bone graft.
استخوان از ستیغ استخوان ایلیاک برداشته میشود که بعنوان پیوند استخوانی مصرف شود.

یک پیوند استخوان چیست؟
یک پیوند استخوانی اساسا" مصرف می شود که ترمیم استخوان را تحریک کند. گرافت استخوانی، استخوان سازی را افزایش می دهد و کمک میکند که مهره ها به هم بصورت یک پارچه جوش بخورند.

در گذشته ، پیوند استخوانی از لگن خود بیمار برداشته میشد تنها راه برای فیوژن مهره ها. این نوع پیوند اتو گرافت خوانده می شد. برداشتن استخوان در حین جراحی ستون فقرات احتیاج به برش جراحی اضافه دارد، که زمان جراحی رااضافه میکند ومی تواند باعث درد اضافه

یک جایگزین برای برداشتن پیوند از خود بیمار، الو گرافت است، که از استخوان انسان فوت کرده (کاداور) است. الو گرافت معمولا" از بانک استخوان تهیه می شود. امروزه، همچنین چندین نوع مواد پیوند استخوان ساخته شده(مصنوعی) وجود دارد.

جراحی چه مدت طول میکشد؟
بیشتر جراحی های فیوژن بسته به اندازه انحنا بیمار و مقدار ستون فقراتی که باید فیوز شود از ۴تا ۱۲ ساعت طول می کشد.

چقدر درد بعد از جراحی وجود خواهد داشت؟
مقدار دردی که بیماران بعد از جراحی گزارش می دهند به مقدار زیاد از یک بیمار تا بیمار دیگر تغییر می کند. جراحی ستون فقرات یک عمل بزرگ است که باید عضلات کنار زده شوند و استخوانها راست شوند.

معمولا" چند روز اول جراحی کاملا"ناراحت کننده است، ولی اکثر بیماران از روز سوم و چهارم جراحی به سرعت خوب می شوند، می توانند راه بروند، وبخوبی از تخت بالا و پایین بیایند که اماده رفتن به خانه باشند. درد تدریجا" به بهتر شدن ادامه میدهد و بیشتر نوجوانان میتوانند در عرض ۲ تا۳ هفته بعد از جراحی به مدرسه بر گردند.

درد مختصر ممکن است ادامه پیدا کند، ولی در عرض ۳ تا۶ هفته بعد از جراحی داروی ضد درد نباید لازم باشد.

چه نوع کنترل درد بعد از جراحی وجود خواهد داشت؟
کنترل درد بین دکتر ها و بیمارستان ها متفاوت است. در خیلی از موارد، پی سی ای( دستگاه ضد دردی که توسط بیمار کنترل می شود) بکار برده میشود، که مقدار کوچکی از داروی ضد درد را داخل رگ با فشار دادن دکمه تزریق میکند. بعضی جراحان کاتتر داخل وریدی( لوله پلاستیکی باریک که داخل ورید گذاشته میشود) مصرف می کنند که از ان راه دارو داده شود. سیستم ضد دردی که دکتر شما با ان راحت است شاید بهترین وسیله برای کنترل درد شما بعد از جراحی باشد.

در روز دوم یا سوم بعد از جراحی، دکتر شما به احتمال زیاد داروی ضد درد شما را به نوع خوراکی، قرص یا شربت تبدیل خواهد کرد. این دارو ها یک مخدر هستند( داروهای شبیه مرفین) . از انجاییکه این داروها اگر طولانی مصرف شوند اعتیاد اور تلقی می شوند، به شما توصیه خواهد شد که وقتی رفتید خانه هر چه زود تر تبدیل به استامینوفن بکنید.

آیا هوک ها و میله ها حتی بعد از جوش خوردن استخوان در بدن من میمانند؟
اگر در فیوژن میله مصرف شده است معمولا" احتیاجی به در اوردن ندارند، ولی تعداد کمی از بیماران به دلایل مختلفی ممکن است احتیاج به دراوردن میله داشته باشند.

آیا عمل فیوژن پشت مرا سفت و بیحرکت خواهد کرد؟
بعد از عمل فیوژن ستون فقرات، بیشتر مردم حرکت کافی در ستون فقراتشان دارند که بتوانند تمام فعالیت هایشان را انجام دهند. اگر شما در فعالیت هایی شرکت می کنید که احتیاج به نرمش فوق العاده دارد، یک مدتی وقت لازم است که عادت کنید. بیشتر مردم ملاحظه کرده اند که حدو یکسال طول می کشد که حالت طبیعی در فعالیت هایشان احساس کنند

آیا میشود اسکولیوز من بدون عمل فیوژن اصلاح شود؟
جراحی اسکولیوز می تواند بدون فیوژن انجام گیرد. متاسفانه میله هایی که ستون فقرات را راست نگهداشته اند اگر استخوان های بین مهره ها جوش نخورند در نهایت می شکنند. بنابراین اگر جراحی بدون فیوژن انجام می شود احتمالا" باید با رها مجددا" انجام شود.

سوال های معمول در باره بهبودی بعد از جراحی
اکثر بیماران ۴تا ۱۰ روز در بیمارستان هستند، خارج از مدرسه ۲ تا ۶هفته، و برگشت به فعالیت ها 2 تا ۶ ماه خواهد بود.

چه مدتی بیماران بعد از اینکه مرخص شدند بروند منزل احتیاج به داروی ضد درد خواهند داشت؟
بیشتر جراحان بعد از جراحی اسکولیوز داروهای قوی ضد درد برای بیماران تجویز می کنند. بیمارانی که قبلا" داروهای ضد درد مخدر مصرف نکرده اند، معمولا" در عرض ۲ تا ۴ هفته بعد از جراحی احتیاجی به ان حس نمی کنند. اگر بیمار قبل از جراحی مرتبا" ان را مصرف می کرده است احتمالا" بیشتر طول خواهد کشید که ان را متوقف کند.

بهتر ان است که مصرف این داروهای قوی را هر چه زود تر که امکان دارد متوقف کرد زیرا اگر طولانی تر مصرف شوند می توانند اعتیاد اور باشند.

ایا جراحی می تواند منجر به محدودیت دایمی در فعالیت ها گردد؟
بیشتر بیماران می توانند به ورزش های بدون تماس بدنی ( دویدن، وزنه بلنددکردن، و تمرینات ) در عرض۴ تا۶ ماه بعد از جراحی بر گردند.

قبل از برگشتن به تمام فعالیت ها شامل ورزش های با تماس بدنی، ستون فقرات بایدکاملا" ترمیم شده باشد و بهبود یابد. معمولا" ۶ تا۱۲ ماه بعد از جراحی طول میکشد که فیوژن یک تکه و محکم ایجاد شود و بتوان به تمام فعا لیت ها باز گشت.

ایا من خواهم توانست بعد از جراحی راه بروم؟
بلی، بعضی از بیماران ممکن است بعد از جراحی فیزیکال تراپی لازم داشته باشند، ولی انها میتوانند موقعی که از بیمارستان مرخص می شوند راه بروند.

کی من می توانم بعد از جراحی به مدرسه برگردم؟
اکثر بچه ها ۲ تا ۴ هفته از مدرسه را بعد از جراحی از دست خواهند داد. معمولا" ۴ هفته طول میکشد که کوله پشتی مدرسه را بشود حمل کرد.

کی من میتوانم دوباره با دوستانم بیرون بروم؟
دوستان شما می توانند شما را بعد از جراحی در بیمارستان ویا خانه ملاقات کنند. بیرون رفتن با دوستان_ مانند فعالیت های مدرسه و رفتن به سینما_ می تواند بعد از قطع دارو های درد وبرگشت به حالت عادی باشد( این معمولا" ۴ هفته بعد از جراحی طول میکشد.