MENU
Scoliosis Research Society
SRS: Scoliosis Research Society

Scoliosis Research Society

Omurga deformitesi olan hastaların optimal bakım Adanmış

Erken Baslangiçli Skolyoz

Tedavi

Korse tedavisi

Egrilik ilerleyici ve çocugunuz da büyümeye devam ediyorsa, cerrahiniz çocugunuzu bir breys içerisine yerlestirebilir. Bu, egrikligin, radyografilerle belirlenmis olan, esnekligine baglidir. Egrilik esnek degilse yani egilmeli grafilerde düzelmiyorsa (azalmiyorsa) breysin çok az yarari olur. Korse, nadiren bir skolyozu düzeltebilir, zaten amaci da cerraahi bir islem yapilmadan çocugun büyümesini saglamaktir. Anlasilmasi geren nokta, korsenin amacinin egriligi düzeltmek degil, önlenemeyen ilerleyisini yavaslatmaktir.

Doktorunuzun yazdigi korse, çocugunuzun yasi ve tedavi oldugunuz merkeze göre farklilik gösterebilir. Ayni basari oranina sahip birkaç tip korse mevcuttur fakat, doktorunuz cihazi tecrübesine göre seçecektir. Kalabas breysinin omuz üzerinden geçen birkaç kusagi vardir ve çocugu egikligin ters tarafina dogru eger. (Resim 1). Wilmington korsesi, çocugun üzerine göre imal edilmis, yaptigi baski ile egiklii düzelten, torakolumbosakral bir ortezdir. (Resim 2). Boston korsesi de benzer olmakla beraber, farki korse içerisine yerlestirilmis baskilar ile düzeltme saglar. (Resim 3). Skolyoz için ilk gelistirmis korselerden olan Milwaukee korsesi de benzer özelllklerinin yanisira çene için bir uzantisi vardir. (Resim 4). Egrilige omurganin yukari kisimlarinda da müdahele eden tek korsedir. Doktorunuz muhtemelen korseyi sürekli takmanizi isteyecektir. korseler sadece özel durumlar ve banyo için çikarilabilir. Çocugunuz büyüdükçe her 12-18 ayda bir yeni bir korse yapilmasi gerekecektir.

Korseler çesitli nedenlerle her çocuk için faydali olamayabilir. Egrilik sert ve düzeltmeye dirençli olabilir. korseler ile ayni zamanda kifozu (kamburluk) ve lordozu (oyuk bel) düzeltmek güçtür. Çogu korse gögüs kafesine baski yaparak egrilige etki ettiginden, gögüs kafesi ve akcigerlerin gelisimini etkileyebilir.)

Figure 1

Resim 1 - Kalabas breysinin omuz üzerinden geçen birkaç kusagi vardir ve çocugu egikligin ters tarafina dogru eger

Figure 2

Resim 2 - Boston korsesi de benzer olmakla beraber, farki breys içerisine yerlestirilmis pedler ile düzeltme saglar.)

Figure 3

Resim 3 - Boston korsesi yada torakolomber sakral ortez (TLSO))

Figure 4

Resim 4 – Çenede uzantisi olan Milwaukee korsesi, egrilige omurganin üst kisimlarinda da müdahele eder.